חדשות ועדכונים

כל החדשות ›
 • אין מגבלה לאהבה

  אנו מתרגשים לשתף את הכתבה בה לקחה חלק מנכלית ענבר שושי מרגולין, אורית מתן, מנטורית בענבר, מריאן השדכנית שלנו וכמובן מאור ולילך החוגגים שנה...

 • כנס ענבר 2016- קטעי וידאו

  גם אם פספסתם- עכשיו יש לכם הזדמנות! העלנו לאתר סרטונים מן הכנס שערכנו בנושא :"הנגשת זוגיות לאנשים עם מוגבלויות", מהרו להיכנס!

 • חדש באתר- מידע על אתרי היכרויות

  חדש באתר- מידע על אתרי היכרויות

  חדש באתר! מידע על אתרי הכרויות בהם תוכלו לגלוש.. אספנו את המידע לשימושכם!!

 • קבוצת הזוגות של עינבר

  קבוצת הזוגות של עינבר

  המפגש הבא לזוגות נשואים יום שלישי, ט''ז בתשרי התשע"ז (18.10.16). בביתם של ליה ונתנאל גולן ברמת גן

 • "הרווקים השקופים" - כתבה בעיתון שביעי

  "הרווקים השקופים" - כתבה בעיתון שביעי

  בגיליון פרשת שלח של העיתון "שביעי" התפרסמה כתבה על עינבר. הכנסו לעמוד "כתבו עלינו" וקראו.

 • מזל טוב לאביתר ואורנה - עכשיו החתונה!

  מזל טוב לאביתר ואורנה - עכשיו החתונה!

  נציגות נכבדה של עינבר חגגה יחד עם אביתר ואורנה המקסימים את נישואיהם ביום רביעי (ט' סיוון 27.5). אביתר ואורנה הכירו בשבת עינבר בתחילת השנה....

 • מזל טוב לאמתי ואלה!

  מזל טוב לאמתי ואלה!

  מזל טוב - עוד זוג מאורס! אמתי מנצבך ואלה ברגמן התארסו. יישר כח לערן כהאן המנדב המסור של עינבר על השידוך!

 • מזל טוב לדוד ונטלי!

  מזל טוב לדוד ונטלי!

  מזל טוב - זוג נוסף של עינבר! דוד פייגלין ונטלי דדון התארסו. דוד ונטלי הכירו במפגש בגולה בסוף הקיץ ומאז האהבה ביניהם פרחה.

 • ראיון עם ליה ונתנאל

  ראיון עם ליה ונתנאל

  קראו את הראיון החדש עם ליה ונתנאל, הזוג הטרי של עינבר - "לא לאבד את האמונה!"

 • מזל טוב לליה ונתנאל!

  מזל טוב לליה ונתנאל!

  ביום חמישי טז אלול, 11.9 ליווינו את ליה ונתנאל לחופה בחתונה מרגשת ומרוממת. מזל טוב!

צרו קשר

שם מלא
טלפון
דוא"ל
תוכן

רקע רעיוני

בס"ד

על מוגבלות וזוגיות
הרב שלומי אלדר, יו"ר עינבר הכרויות
(פורסם בעלון "צהר" פרשת ויגש תשע"ג)

בדרך כלל, כאשר אנחנו מדברים על מוגבלות, מדובר בדבר קבוע שאינו ניתן לריפוי או תיקון. ניתן לסייע לאדם המוגבל, ניתן למצוא פתרונות ואמצעים להקל על הקשיים שהמוגבלות מטילה עליו ולשפר את איכות חייו, אבל לעולם לא ניתן למצוא תחליף מלא לאבר הפגוע או לתפקוד החסר. אבל ישנה מוגבלות אחת לה סיפק לנו הקב"ה ריפוי מלא, ואף מעבר לכך.

על הפסוק בפרשת בראשית (ב,יח) 'לֹא טוֹב הֱיוֹת הָאָדָם לְבַדּוֹ' אומר המדרש (בראשית רבה, פרשה יז):

'לא טוב' - תני כל שאין לו אשה שרוי בלא טובה, בלא עזר, בלא שמחה, בלא ברכה, בלא כפרה... ר' סימון בשם ר' יהושע בן לוי אמר: אף בלא שלום... ר' יהושע דסכנין בשם ר' לוי אמר: אף בלא חיים... ר' חייה בר גומדי אמר: אף אינו אדם שלם (בראשית ה,ב): 'ויברך אתם ויקרא את שמם אדם'.

חיים ללא זוגיות הם חיים חסרים. האדם אינו שלם בלעדיהם אלא פגום - "בלא טובה, בלא עזר, בלא שמחה, בלא ברכה". מבחינה זו, כל אדם נולד מוגבל - אותה צלע שנלקחה מאדם הראשון, הפכה אותו לחסר את הגדרתו הבסיסית כאדם!

אבל כפי שאמרנו, זוהי מוגבלות עם אפשרות תיקון. כך מספרת הגמרא במסכת סנהדרין (דף לט ע"א, בתרגום חופשי):

אמר לו קיסר לרבן גמליאל: אלקיכם גנב הוא! דכתיב (בראשית ב,כא): 'ויפל ה' אלקים תרדמה על האדם ויישן' (ובתרדמה זו לקח ממנו את הצלע!). אמרה ליה בתו: הנח לו, שאני אשיב לו. אמרה לו: תנו לי שוטר אחד. - אמר לה: למה לך? - ליסטין באו עלינו הלילה, ונטלו ממנו קיתון של כסף והניחו לנו קיתון של זהב! - אמר לה: ולוואי שיבא עלינו בכל יום!

הקב"ה "גנב" מהאדם צלע, והפך אותו לחסר, אבל במקומה נתן לו אשה! אותה מוגבלות מקבלת כאן לא רק אפשרות ריפוי, אלא הרבה מעבר לכך - רווח גדול לאדם שמקבל משהו שלא היה ביכולתו כלל לפני אותה "גנבה". זוגיות נותנת לאדם טובה, עזר, שמחה וברכה. היא מעשירה אותו ומוסיפה לו הרבה מעבר למה שיש לו כשהוא לבדו. היא מעניקה מימד נוסף ועמוק לחייו שלו, ומרחיבה אותם למשהו גדול הרבה יותר ממנו. היא מקנה לו את היכולת והכח להתמודד עם כל מה שנקרה עליו בחייו מתוך שותפות וחיזוק. הזוגיות שבאה למלא את האדם החסר, מעניקה שלם גדול הרבה יותר מסכום חלקיו.

הצורך והרצון לזוגיות קיימים אצל כל אדם, ואנשים עם מוגבלויות אינם שונים מבחינה זו. יש להם את אתו רצון ואותו צורך, ואדרבה - הערך המוסף הגדול של הזוגיות, הריפוי של הבדידות והברכה והטובה שהיא מביאה, יכולים לסייע עוד יותר להתמודדויות המיוחדות הנדרשות מהאדם המוגבל.

לצערנו, למרות הצורך הגדול שיש כאן, הקשיים גדולים עוד יותר. בעלי מוגבלויות לא זוכים כמעט להזדמנויות להכרות ולמציאת בן או בת זוג. המחסומים הרגילים העומדים בפני השתלבות בעלי מוגבלויות בחברה מתעצמים כאן עוד יותר, והבדידות הופכת לעיתים להיות הקושי הגדול ביותר עמו נדרש אדם בעל מוגבלות להתמודד על בסיס יומיומי.

מתוך מצוקה כזאת של אדם אחד, הקמנו בשנת תשס"ט את "עינבר הכרויות", על מנת ליצור הזדמנויות להכרויות לבעלי מוגבלויות בציבור הדתי. עינבר, עמותה ללא מטרות רווח, מקיימת מפגשי פו"פ בעלי מוגבלויות מדי חודש, שבת הכרויות שנתית וסדנאות לקראת זוגיות. בעינבר מתנדבים צוות שדכנים ושדכניות, ומתנדבים מסורים רבים נוספים שמלווים את המפגשים ומגישים כל סיוע שנדרש. כמו כן, אנו מסתייעים באנשי מקצוע, ומציעים הכוונה וייעוץ לליווי הקשר.

ב"ה זכינו בקיץ תשע"ב לחתונה ראשונה ומרגשת של אחד ממקימי העמותה, הרב שאול ענברי, עם נטע איל, אותה הכיר במפגשי עינבר. כל מי שצפה בכתבה המרגשת על החתונה בערוץ "אורות" לא יכול היה להשאר אדיש לעוצמה ולכח שיש בחיבור שכזה שמתכחש לכל המגבלות, ומקרין אמונה, אהבה ואופטימיות. הכח הזה דוחף אותנו להמשיך ביתר שאת את הפעילות שלנו, ולהרחיב אותה על מנת לספק עוד הזדמנויות לזוגיות ולהגדיל את הסיכויים לזוגות נוספים.

הורדה: צהר.pdf